هاکی روی یخ می تواند پیشگام افتخارآفرینی ورزشی ایران شود/ ضرورت رفع مشکلات هاکی در کشور > پیام نفتون
تاریخ انتشار: چهارشنبه 20 تیر 1403
هاکی روی یخ می تواند پیشگام افتخارآفرینی ورزشی ایران شود/ ضرورت رفع مشکلات هاکی در کشور

  هاکی روی یخ می تواند پیشگام افتخارآفرینی ورزشی ایران شود/ ضرورت رفع مشکلات هاکی در کشور

امتیاز: Article Rating

ورود ورزش های روی یخ به کشور و رواج آن در میان جوانان ایرانی به دوره پیش از انقلاب بازمی گردد. امروز اما هاکی روی یخ به یکی از رو به توسعه ترین ورزش های ایران تبدیل شده و هر سال برشمار کودکان و نوجوانانی که پای در میدان یخی هاکی می گذارند افزوده می شود

 

به گزارش پیام نفتون؛ «محمدرضا شیخ جعفری» مربی باتجربه ورزش هاکی در ایران در گفت و گو با خبرنگار ما می گوید: هرچند هاکی روی یخ در ایران به سرعت در حال جذب ورزشکار نوآموز جدید است اما به همان تناسب می توان این رشته را جزو کم امکانات ترین ورزش های ایران دانست.

 

او که قریب به 18 سال مربی گری در این رشته هاکی را در کارنامه خود دارد می گوید: در کشور پهناور ایران و در حالی که رده سنی زیر 25 سال پرجمعیت ترین بخش کشور را شکل می دهد و همین گروه سنی می تواند برای رشته ای مثل هاکی یک سرمایه بی بدیل باشد در کل کشور تنها یک سالن استاندارد واقعی هاکی یخی وجود دارد که آن هم به همت بازار بزرگ ایران مال و رییس انجمن هاکی ایران اقای کاوه صدقی ساخته شده است که همین داشتن فقط یک سالن نشان دهنده فقر امکانات کشور و عدم تناسب میان ظرفیت های انسانی و امکانات ورزشی است.

 

شیخ جعفری که سالهاست هدایت تیم پرافتخار هاکی روی یخ «ام دات آر» را بر عهده دارد می افزاید: هاکی روی یخ یک رشته ورزشی نیازمند محیط ورزشی خاص است یعنی مثل فوتبال یا والیبال نیست که در هر نوع محیطی امکان برپائی تمرین و مسابقه فراهم باشد، ضمنا فعالیت در این رشته نیازمند تجهیزات و وسایلی است که هزینه های نسبتا زیادی دارد، در جهان معمولا توسعه چنین رشته های ورزشی را فدراسیون ها و یا مسئولان شهری با علاقه و حمایت دنبال می کنند. این وضعیت در ایران وجود ندارد و هم اکنون تقریبا تامین همه هزینه های رشته هاکی توسط خود بازیکنان و خانواده های آنها و بعضا توسط حامیان مالی برخی تیم ها انجام می گیرد یعنی حتی اجاره تنها سالن موجود در کشور( در مجموعه ایران مال) با همیاری خانواده ها و اسپانسرها صورت می گیرد یا در مواردی اعضای تیم بزرگسالان هاکی روی یخ با وجود اینکه ورزشکار حرفه ای هستند و باید تمرکز اصلی آنها روی آمادگی ورزشی باشد اما برای تامین هزینه های خود ناچار هستند در مشاغل مختلف فعالیت کنند تا هزینه مورد نیاز را تامین کنند.

مدیر و مربی تیم  ام دات آر ادامه داد: با وجود همه این کاستی ها تیم های ملی هاکی روی یخ ایران موفق به کسب جایگاه های جهانی شدند، مثلا تیم ملی آقایان هاکی روی یخ موفق به کسب نایب قهرمانی دیویژن چهار جهان شدند و همین طور تیم ملی بانوان در فروردین امسال قهرمان آسیا شدند.

شیخ جعفری تصریح کرد: آینده هاکی در ایران به دلیل استقبال چشمگیر نوجوانان و جوانان بسیار درخشان است اما امیدوارم مشکلات و چالش های این رشته در ایران رفع شود تا از سرمایه انسانی که در کشور وجود دارد به درستی استفاده شود.

وی گفت: باشگاه هاکی روی یخ «ام دات آر» چندین عنوان قهرمانی کشور را در سالهای پیاپی کسب  و ۴٠ عضو در تیم ملی هاکی ایران در رده های سنی مختلف و در هر دو تیم دختران و پسران هاکی ایران  دارد اما علی رغم چنین ظرفیت وتوانایی بالایی مشکلاتی در زمینه تامین امکانات داریم از جمله اینکه فاقد اسپانسر هستیم.

او افزود: تیم «ام. دات. ار» ۸ تیم در رده سنی ( نونهالان ، نوجوانان ، جوانان و بزرگسالان ) اقایان و بانوان دارد که در ۷ رده آن دارای عنوان قهرمانی است . به گفته وی وجود یک حامی مالی می تواند ظرفیت این باشگاه را بیشتر کرده و به توسعه هاکی در ایران و نیز کسب افتخارات ملی بیشتر منجر شود.

ثبت امتیاز
نظرات
در حال حاضر هیچ نظری ثبت نشده است. شما می توانید اولین نفری باشید که نظر می دهید.
ارسال نظر جدید

تصویر امنیتی
کد امنیتی را وارد نمایید: